paszport dla dziecka urodzonego w Niemczech
Macierzyństwo,  Życie

Podróż za granicę z dzieckiem urodzonym w Niemczech

Lato trwa w najlepsze. Czas urlopów, bliższych i dalszych wyjazdów. Dla wielu z nas, Kobiet, które zdecydowały się założyć rodzinę poza granicami Polski, to również pierwsze zagraniczne wyjazdy w powiększonym składzie. Jak przygotować się  wyjazdu z maluszkiem, aby podróż przebiegła bezstresowo i przede wszystkim legalnie? Zapraszam na kolejny post z cyklu De Side of life.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie rządowej, dokumentem podróżnym  upoważniającym do przekroczenia granicy państwa, jest ważny paszport lub, na terenie Unii Europejskiej, dowód osobisty. Jak wyrobić taki dokument dziecku urodzonemu w Niemczech? Jest kilka możliwości i poniżej przedstawię najpopularniejsze.

Gdy dziecko posiada obywatelstwo niemieckie

To sytuacja wymagająca najmniej wysiłku od Rodziców, jednak warto tutaj podkreślić, że nie każde dziecko urodzone w Niemczech otrzymuje automatycznie niemieckie obywatelstwo – dzieje się tak wtedy, gdy jeden z rodziców posiada niemieckie obywatelstwo, wtedy dziecko dziedziczy takowe , lub przynajmniej jeden z rodziców mieszka i pracuje na terenie Niemiec minimum 8 lat.

W przypadku niemieckiego obywatelstwa urzędem w którym wyrobimy paszport dla dziecka, tzw Kinderreisepass, jest Burgeramt właściwy dla naszego adresu zameldowania. By złożyć wniosek potrzebni są oboje rodzice lub jeden z notarialnym upoważnieniem i dowodem osobistym nieobecnego rodzica. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie biometryczne dziecka oraz akt urodzenia, a także uiścić opłatę w wysokości 13€. Niemieckie paszporty wydawane są często od ręki, a średni czas oczekiwania to 1-2 dni. Są ważne rok, i po upływie tego czasu można je przedłużyć. 

* Niektóre kraje (np.USA) nie akceptują Kinderreisepass – warto sprawdzić to przed wyjazdem. Wtedy koniecznym może się okazać wyrobienie ePassport, który kosztuje 37,5€ i czas oczekiwania na niego wynosi 3-4 tygodnie.

Gdy dziecko posiada wyłącznie polskie obywatelstwo mamy do wyboru dwie opcje – paszport tymczasowy lub dowód osobisty.

W celu wyrobienia paszportu tymczasowego musimy udać się do Polskiego Konsulatu. W Niemczech polskie placówki konsularne  znajdują się w Berlinie, Hamburgu, Kolonii i Monachium i choć w internecie wciąż krąży informacja, że należy wybrać Konsulat właściwy dla danego okręgu, w praktyce bez problemu można umówić termin w dowolnej placówce. Pozostając przy terminie – ten należy zarezerwować online przez stronę www.e-konsulat.gov.pl wybierając placówkę, następnie liczbę osób i termin z listy dostępnych. Jako powód wizyty należy zaznaczyć „Paszport tymczasowy na powrót do kraju”.

Na umówiony termin bezwzględnie musi stawić się oboje rodziców z wypełnionym wnioskiem, wydrukowanym potwierdzeniem terminu, zdjęciem biometrycznym, międzynarodowym aktem urodzenia dziecka, dowodem wpłaty ( uiszczanej na miejscu) oraz własnymi, ważnymi dokumentami tożsamości.  

Paszport tymczasowy ważny jest maksymalnie przez rok i kosztuje 30€. Czas oczekiwania na dokument wynosi do 6 tygodni. Za dodatkową dopłatą 30€ można uzyskać paszport natychmiastowy, wydawany tego samego dnia. Odbiór dokumentu możliwy jest bez terminu w placówce konsularnej, jednak przy składaniu wniosku warto również dołączyć drugi, z prośbą o przesłanie paszportu na adres zamieszkania (7€).

Po upływie terminu ważności paszportu tymczasowego nie ma możliwości wyrobienia kolejnego tymczasowego w konsulacie, dlatego warto w międzyczasie umiejscowić akt urodzenia dziecka w Polsce i na podstawie polskiego aktu złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka, lub o paszport pięcioletni w Polsce lub w Konsulacie RP.

W celu wyrobienia dowodu osobistego należy przede wszystkim umiejscowić akt urodzenia dziecka w Polsce. Nie trzeba tego robić osobiście, można złożyć wniosek listownie lub może to w Twoim imieniu zrobić członek najbliższej rodziny w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego na terenie kraju. Następnie, posiadając już właściwy akt urodzenia, należy złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka – poprzez profil zaufany lub osobiście, w dowolnym USC. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie biometryczne dziecka. O dowód może wnioskować jeden z rodziców i wydawany jest bezpłatnie. Czas oczekiwania wynosi około 2 tygodnie a ważność dokumentu w przypadku dziecka poniżej 5 roku życia to 5 lat. Dowód osobisty upoważnia do przekraczania granic w ramach Unii Europejskiej i Strefy Schengen.

A co w przypadku braku dokumentów?

Paszport lub dowód osobisty to jedyne dokumenty uprawniające do przekraczania granicy, i choć od wielu lat kontrole na wewnętrznych granicach UE są sporadyczne – nie zwalnia to nas z obowiązku ich posiadania przy sobie. W przypadku nie okazania dokumentów podczas kontroli granicznej konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe, włącznie z odebraniem dziecka do czasu wyjaśnienia sytuacji. Dlatego też, mając noworodka czy niemowlaka na pokładzie, warto w swoich urlopowych planach uwzględnić czas niezbędny na uzyskanie niezbędnych dokumentów.

Na koniec garść wskazówek wynikających z mojego doświadczenia:

* o dokumentach dla dziecka warto pomyśleć już w szpitalu i wypełniając wniosek o akt urodzenia zaznaczyć opcję o wystawienie dodatkowo aktu międzynarodowego ( Internationalgeburtsurkunde)

* w pandemicznej rzeczywistości terminy w konsulacie są dość odległe, jednak warto wejść na stronę rezerwacji chwilę po godzinie 20.00 – wtedy do systemu wracają terminy, z których ktoś zrezygnował i można złapać termin nawet na kolejny dzień

* teoretycznie czas oczekiwania na paszport to 6 tygodni, jednak z własnego doświadczenia a także wielu znajomych, przy wyborze opcji standardowej z przesyłką do domu paszport najpóźniej po 10 dniach był w skrzynce, jeśli więc czas Cię nie goni, nie ma potrzeby dopłacać do usługi ekspresowej

* rezerwując termin w konsulacie musisz wpisać ilość osób – tutaj chodzi o osoby dla których będzie składany wniosek. Jeśli więc dwoje rodziców jedzie wraz z dzieckiem by złożyć wniosek o paszport dla dziecka, to liczba osób wynosi 1

* w przypadku noworodka/niemowlaka okienko z numerem PESEL pozostaw puste

* wniosek o wydanie paszportu powinien być wcześniej wypełniony przez Ciebie danymi dziecka, jednak podpis składasz dopiero w obecności konsula

* paszport tymczasowy może być ważny maksymalnie rok, jednak nam przy drugim dziecku Konsul chciała wystawić dokument tylko na 3 m-ce „bo tak” … Warto nastawić się psychicznie na taką ewentualność i twardo negocjować 😉

* w przypadku dowodu osobistego wielu Polaków mieszkających w Niemczech jeździ do przygranicznych Słubic, by tam złożyć wniosek. Często taki wyjazd zajmuje tyle samo czasu co wyprawa do Konsulatu, a nie trzeba fatygować całej rodziny

* pod moim postem otrzymałam kilka komentarzy, że Konsulat w Kolonii odmawia wysłania paszportu tymczasowego gdy wnioskodawca mieszka w odległości poniżej 100km od Konsulatu. Kolejnych kilka osób napisało, że nieprawda, bo mieszkają bliżej i bez problemu paszport do nich został wysłany… . Na powyższym przykładzie widać doskonale, jak bardzo interpretacja przepisów zależy od „widzimisię” urzędnika


doradca noszenia dzieci w chustach

2 komentarze

  • Aaaaa

    Witam w ambasadzie Köln nie wydają paszportów od ręki. Natomiast pani stwierdziła że w żadnej ambasadzie tego nie robią. Mało tego stwierdziła że akt mojej córki jest dla nich nie ważny. Obowiązywał tylko rok. Maskara z nimi

    • Anka Lewińska

      O Konsulacie w Kolonii słyszałam wielokrotnie że jednym wydają paszport od ręki a innym nie, i nie wiadomo od czego to zależy. Co do aktu urodzenia to niestety prawdą jest, że ten międzynarodowy otrzymany po urodzeniu dziecka jest ważny tylko do 1 roku życia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *