paszport dla dziecka urodzonego w Niemczech
Życie,  Macierzyństwo

Paszport i dowód osobisty dla dziecka urodzonego w Niemczech

Lato trwa w najlepsze. Czas urlopów, bliższych i dalszych wyjazdów. Dla wielu z nas, Kobiet, które zdecydowały się założyć rodzinę poza granicami Polski, to również pierwsze zagraniczne wyjazdy w powiększonym składzie. Jak przygotować się do wyjazdu z maluszkiem, aby podróż przebiegła bezstresowo i przede wszystkim legalnie? W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat dokumentów podróżnych dla dziecka urodzonego w Niemczech.

Dokumenty podróżne

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie rządowej, dokumentem podróżnym  upoważniającym do przekroczenia granicy państwa, jest ważny paszport lub, na terenie Unii Europejskiej, dowód osobisty. Jak wyrobić taki dokument dziecku urodzonemu w Niemczech? Jest kilka możliwości i poniżej przedstawię najpopularniejsze.

Gdy dziecko posiada obywatelstwo niemieckie

To sytuacja wymagająca najmniej wysiłku od Rodziców, jednak warto tutaj podkreślić, że nie każde dziecko urodzone w Niemczech otrzymuje automatycznie niemieckie obywatelstwo – dzieje się tak wtedy, gdy jeden z rodziców posiada niemieckie obywatelstwo, wtedy dziecko dziedziczy takowe , lub przynajmniej jeden z rodziców mieszka i pracuje na terenie Niemiec minimum 8 lat.

W przypadku niemieckiego obywatelstwa urzędem w którym wyrobimy paszport dla dziecka, tzw Reisepass, jest Burgeramt właściwy dla naszego adresu zameldowania. By złożyć wniosek potrzebni są oboje rodzice lub jeden z notarialnym upoważnieniem i dowodem osobistym nieobecnego rodzica. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie biometryczne dziecka oraz akt urodzenia, a także uiścić opłatę:

 • 37,5€ za paszport dla osoby poniżej 24 roku życia ważny 6 lat, na którego wydanie trzeba poczekać około miesiąca,
 • lub 26€ za paszport tymczasowy wydawany od ręki, ważny 12 miesięcy.

Gdy dziecko posiada wyłącznie polskie obywatelstwo

W przypadku dziecka urodzonego w Niemczech, które posiada wyłącznie polskie obywatelstwo, aby legalnie przekraczać granicę należy wyrobić dziecku paszport lub dowód osobisty.

Paszport dla dziecka urodzonego w Niemczech

W celu wyrobienia paszportu niezbędna jest wizyta w Polskim Konsulacie lub Ambasadzie. W Niemczech polskie placówki konsularne znajdują się w Berlinie, Hamburgu, Kolonii i Monachium i choć w internecie wciąż krąży informacja, że należy wybrać Konsulat właściwy dla danego okręgu, w praktyce bez problemu można umówić termin w dowolnej placówce. Pozostając przy terminie – ten należy zarezerwować online przez stronę www.e-konsulat.gov.pl wybierając placówkę, następnie liczbę osób i termin z listy dostępnych. Jako powód wizyty należy zaznaczyć „Paszport tymczasowy na powrót do kraju”.

Na umówiony termin bezwzględnie musi stawić się oboje rodziców z wypełnionym wnioskiem, wydrukowanym potwierdzeniem terminu, zdjęciem biometrycznym, międzynarodowym aktem urodzenia dziecka, dowodem wpłaty (uiszczanej na miejscu) oraz własnymi, ważnymi dokumentami tożsamości.  

Do niedawna w Konsulacie RP można było wyrobić paszport tymczasowy na 12 miesięcy praktycznie od ręki. Paszport tymczasowy umożliwiał dziecku przekraczanie granicy, dzięki czemu rodzice mogli już w Polsce dopełnić reszty formalności, tzn dokonać transkrypcji aktu urodzenia oraz wnioskować o kolejne dokumenty – paszport lub dowód.

Niestety jakiś czas temu procedura ta została utrudniona i aktualnie, aby złożyć w Konsulacie wniosek o paszport dla dziecka urodzonego w Niemczech nie wystarczy międzynarodowy akt urodzenia – niezbędny jest polski, umiejscowiony akt urodzenia. W tym celu należy:

 • umiejscowić akt urodzenia w Polsce – w tym wypadku na szczęście zniesiona została rejonizacja, dzięki czemu transkrypcji można dokonać w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce. Do umiejscowienia aktu urodzenia można upoważnić kogoś z rodziny, aby złożył w Twoim imieniu wniosek i odebrał, a następnie przesłał Ci polski akt urodzenia dziecka. Koszt całej operacji wynosi około 90 zł.
 • złożyć wniosek o transkrypcję aktu urodzenia przez Konsulat RP, co oczywiście generuje dodatkowe koszty – transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia w polskim USC za pośrednictwem konsulatu to koszt 50€. Jednocześnie można złożyć w Konsulacie wniosek o paszport pięcioletni dla dziecka.

Dowód osobisty dla dziecka urodzonego w Niemczech

W celu wyrobienia dowodu osobistego należy przede wszystkim umiejscowić akt urodzenia dziecka w Polsce. Nie trzeba tego robić osobiście, można złożyć wniosek listownie lub może to w Twoim imieniu zrobić członek najbliższej rodziny w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego na terenie kraju. Następnie, posiadając już właściwy akt urodzenia, należy złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka – poprzez profil zaufany lub osobiście, w dowolnym USC. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie biometryczne dziecka. O dowód może wnioskować jeden z rodziców i wydawany jest bezpłatnie. Czas oczekiwania wynosi około 2 tygodnie, po tym terminie dowód osobisty dla dziecka może zostać odebrany wyłącznie przez rodzica, który składał wniosek. Ważność dokumentu w przypadku dziecka poniżej 5 roku życia to 5 lat. Dowód osobisty upoważnia do przekraczania granic w ramach Unii Europejskiej i Strefy Schengen.

A co w przypadku braku dokumentów?

Paszport lub dowód osobisty to jedyne dokumenty uprawniające do przekraczania granicy, i choć od wielu lat kontrole na wewnętrznych granicach UE są sporadyczne – nie zwalnia to nas z obowiązku ich posiadania przy sobie. W przypadku nie okazania dokumentów podczas kontroli granicznej konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe, włącznie z odebraniem dziecka do czasu wyjaśnienia sytuacji. Dlatego też, mając noworodka czy niemowlaka na pokładzie, warto w swoich urlopowych planach uwzględnić czas niezbędny na uzyskanie niezbędnych dokumentów.

Na koniec garść wskazówek wynikających z mojego doświadczenia:

* o dokumentach dla dziecka warto pomyśleć już w szpitalu i wypełniając wniosek o akt urodzenia zaznaczyć opcję o wystawienie dodatkowo aktu międzynarodowego ( Internationalgeburtsurkunde).

* terminy w konsulacie są dość odległe, jednak warto wejść na stronę rezerwacji chwilę po godzinie 20.00 – wtedy do systemu wracają terminy, z których ktoś zrezygnował i można złapać termin nawet na kolejny dzień.

* rezerwując termin w konsulacie musisz wpisać ilość osób – tutaj chodzi o osoby dla których będzie składany wniosek. Jeśli więc dwoje rodziców jedzie wraz z dzieckiem by złożyć wniosek o paszport dla dziecka, to liczba osób wynosi 1.

* w przypadku noworodka/niemowlaka okienko z numerem PESEL pozostaw puste.

* wniosek o wydanie paszportu powinien być wcześniej wypełniony przez Ciebie danymi dziecka, jednak podpis składasz dopiero w obecności konsula.

* w przypadku dowodu osobistego wielu Polaków mieszkających w Niemczech jeździ do przygranicznych Słubic, by tam złożyć wniosek. Często taki wyjazd zajmuje tyle samo czasu co wyprawa do Konsulatu, a nie trzeba fatygować całej rodziny, no i koszt jest dużo niższy.

* pod moim postem otrzymałam kilka komentarzy, że Konsulat w Kolonii odmawia wysłania paszportu tymczasowego gdy wnioskodawca mieszka w odległości poniżej 100km od Konsulatu. Kolejnych kilka osób napisało, że nieprawda, bo mieszkają bliżej i bez problemu paszport do nich został wysłany… . Na powyższym przykładzie widać doskonale, jak bardzo interpretacja przepisów zależy od „widzimisię” urzędnika.

Mam nadzieję, że mój wpis rozjaśnił Ci temat dokumentów podróżnych dla dziecka urodzonego w Niemczech. Sprawdź moje pozostałe wpisy w których poruszam tematy związane z życiem i macierzyństwem w Niemczech oraz koniecznie zaobserwuj mój profil na Instagramie, gdzie w pierwszej kolejności dzielę się informacją o nowych tekstach na blogu.


doradca noszenia dzieci w chustach

3 komentarze

 • Aaaaa

  Witam w ambasadzie Köln nie wydają paszportów od ręki. Natomiast pani stwierdziła że w żadnej ambasadzie tego nie robią. Mało tego stwierdziła że akt mojej córki jest dla nich nie ważny. Obowiązywał tylko rok. Maskara z nimi

  • Anka Lewińska

   O Konsulacie w Kolonii słyszałam wielokrotnie że jednym wydają paszport od ręki a innym nie, i nie wiadomo od czego to zależy. Co do aktu urodzenia to niestety prawdą jest, że ten międzynarodowy otrzymany po urodzeniu dziecka jest ważny tylko do 1 roku życia dziecka.

 • Grzes

  Z ta abasadom to jakiś koszmar zeby sie tam dostac brak terminu co to za urząd co nie mozna sie do nich dostac jak sie nie robom nie chce robić to niech to ,zamknom