Ciąża i poród

Hebamme, czyli położna

Temat tak samo popularny, co emocjonujący. Zadaj na jakiejkolwiek grupie jakiekolwiek pytanie na temat położnej, a w odpowiedzi zasypie Cię lawina przechwałek innych mam, jak to przy pierwszym, drugim czy siódmym dziecku doskonale radziły sobie same, i w ogóle po co jakąś obcą kobietę do domu wpuszczać. I sama nie wiem, czy to bardziej heroizm wynikający z obecnego nawet na emigracji kultu Matki Polki, czy raczej strach podlewany bezmyślnie powtarzanymi historiami o polskich dzieciach odbieranych biologicznym rodzicom, czy może jeszcze coś innego. W każdym razie ja położną do domu wpuściłam zarówno przy pierwszym, jak i drugim dziecku. Co więcej z jej wizyt byłam bardzo zadowolona, i już teraz wiem, że jeśli kiedykolwiek będę miała okazję to na pewno ponownie skorzystam z takich usług. A jeśli stoisz właśnie u progu podjęcia tej decyzji, mam nadzieję że dzisiejszym wpisem rozwieję Twoje wątpliwości.

Na początek najistotniejszą informacją jest fakt, że korzystanie z usług Położnej w Niemczech nie jest obowiązkiem, a przywilejem. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że jeśli sama nie nawiążesz żadnego kontaktu, nikt do Ciebie nie przyjdzie na rutynową wizytę po porodzie, tak jak ma to miejsce w Polsce. 

Gdzie zatem należy szukać Położnej? 

Jest kilka możliwych opcji:
1. U ginekologa – możesz zdecydować się na Położną poleconą przez Twojego lekarza, lub poprosić o ulotkę ze spisem położnych dojeżdżających do Twojego miejsca zamieszkania.
2. W internecie:
– hebammensuche.de (klik) – po wpisaniu kodu pocztkowego w wyszukiwarkę otrzymasz listę położnych dojeżdżających do miejsca Twojego zamieszkania.
– Google – wpisując frazę „Hebammenliste” i nazwę Twojej miejscowości otrzymasz spis położnych pracujących w Twojej okolicy. Niektóre listy można filtrować wg konkretnych kryteriów, jak na przykład język w jakim chcesz się porozumiewać z położną, czy termin od kiedy położna ma być dla Ciebie dostępna
– lokalne grupy na Facebooku – szczególnie te zrzeszające mamy – tam możesz znaleźć zarówno kontakt, jak i opinię o poszczególnych Położnych

Kiedy szukać?

Nie będzie przesadą jak powiem, że rozglądać możesz się już na samym początku ciąży. A przynajmniej zbierać kontakty i opinie. Reszta zależy od Twoich wymagań, bo jeśli zależy Ci na tym, aby położna mówiła po polsku to już masz ograniczony wybór. Aby mieć pewność, że wybrana położna znajdzie dla Ciebie czas, zadzwonić i umówić się na spotkanie zapoznawcze polecam już około 3-4 miesiąca ciąży. Jeśli nie przypadniecie sobie do gustu, będziesz miała jeszcze dużo czasu aby poszukać innej położnej.

Co przygotować na pierwsze spotkanie?

Potrzebna będzie karta ubezpieczenia, dowód osobisty i Mutterpass. Przed spotkaniem możesz także przygotować listę pytań oraz coś do notowania.

Kiedy i w jaki sposób mogę skorzystać z pomocy położnej?

1. W ciąży – wedle potrzeby
Zgodnie z ustawą, w dowolnym momencie ciąży możesz zgłosić się do wybranej położnej i skonsultować z nią swoje wątpliwości. Wedle potrzeby, może to być konsultacja telefoniczna, wizyta u Ciebie w domu lub w gabinecie położnej. Położna poradzi Ci w kwestiach związanych z dietą i stylem życia w ciąży, przygotuje do porodu, podpowie jakie są niezbędne elementy wyprawki dla malucha, w co Ty powinnaś wyposażyć się do szpitala. Pomoże również rozprawić się z papierologią – wspólnie możecie wypełnić wnioski o należne świadczenia, albo formularz zgłoszeniowy do szpitala, tzw. Anmeldung zur Geburt o którym więcej pisałam w tym poście (klik).
Położna może również prowadzić zdrową ciążę, wykonując badania takie jak pomiar ciśnienia, ważenie, pobieranie krwi podczas wizyt domowych, pomiary dziecka, i wpisywać te wartości w Mutterpass.
2. Podczas porodu
Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż nie każda położna pracuje również w szpitalu, nie każda oferuje przyjazd do porodu, i nie każdy szpital zgadza się na udział w porodzie położnej „z zewnątrz”. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie wybierania konkretnej położnej, jeśli zależy Ci na jej wsparciu w tym kulminacyjnym momencie.
Inaczej w przypadku porodów domowych lub w domach narodzin. Jeśli decydujesz się na taką opcję, pytaj od początku czy wybrana położna przyjmuje porody w domu lub prowadzi swój Geburtshaus, czyli dom narodzin. Te dwie opcje są tylko częściowo refundowane przez kasę chorych, a w ramach opłaty wybrana położna pozostaje w pełnej gotowości 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po wyznaczonym terminie porodu.
3. Po porodzie
Położna będzie przy Tobie podczas pierwszych kilku tygodni. W ramach ubezpieczenia przysługują Ci wizyty codzienne przez pierwszych 10 dni po porodzie. Oznacza to, że jeśli wyszłaś ze szpitala tego samego dnia, w którym urodziłaś, położna przyjdzie do Ciebie przez kolejnych 9 dni, jeśli wyjdziesz po 3 dniach, masz prawo do codziennych wizyt jeszcze przez 7 dni, itd. Następnie, do końca 3 miesiąca życia dziecka masz prawo do kolejnych 16 wizyt, których częstotliwość dostosowana jest do Twoich potrzeb. Po trzech miesiącach od porodu masz prawo do kolejnych ośmiu wizyt w razie potrzeby, na przykład podczas ewentualnej choroby dziecka, wątpliwościach związanych z rozszerzaniem diety, problemach z karmieniem lub przygotowaniem do odstawienia od piersi. W razie ewentualnych dalszych problemów, można wnioskować do kasy chorych o więcej wizyt na podstawie recepty wystawionej przez lekarza rodzinnego.
Położna podczas wizyt domowych kontroluje, czy dziecko przybiera na wadze, opatruje gojący się kikut oraz obserwuje jak rozwija się dziecko. Doradza przy problemach z brzuszkiem, wypróżnianiem, czy jedzeniem. Pomaga przystawiać do piersi oraz wprowadza rodziców w tajniki prawidłowej pielęgnacji. Dba również o mamę w tym wrażliwym okresie, jakim jest połóg – kontroluje stan piersi i pomaga przy zastojach, opatruje krocze lub ranę po cesarce, sprawdza obkurczanie macicy, pokazuje ćwiczenia mające na celu przyspieszyć regenerację mięśni dna miednicy. Wspiera również na poziomie emocjonalnym, często tym, że po prostu jest, że możesz napić się kawy w towarzystwie osoby dorosłej i porozmawiać „po dorosłemu” w tej nowej rzeczywistości zdominowanej przez dziecko. Że zajmie się dzieckiem, abyś mogła w spokoju skorzystać z toalety czy umyć zęby. Jako jedna z pierwszych osób ma szansę wychwycić również pogorszenie Twojego nastroju i interweniować w odpowiednim momencie.

Czym jeszcze zajmuje się położna?

Oprócz tego, co opisałam wyżej, położne doszkalają się na licznych kursach  i w ramach wizyt mogą świadczyć usługi z zakresu akupunktury, homeopatii, masażu dziecięcego, warsztaty z rozszerzania diety. Prowadzą również zajęcia w szkołach rodzenia oraz gimnastykę poporodową.

Jak wybrać idealną położną?

Tutaj nie ma jednej odpowiedzi, bo dla każdego idealna położna będzie oznaczała coś zupełnie innego. Na podstawie powyższych informacji wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań, a reszta to już kwestia Twoich osobistych preferencji. Może warto postawić na pierwsze wrażenie? A może masz swoje wypracowane kryteria, jakimi się kierujesz przy poznawaniu drugiej osoby? Pamiętaj tylko, że położna będzie Ci towarzyszyła w bardzo ważnym, ale też wrażliwym momencie Twojego życia, często w bardzo intymnych sytuacjach, dobrze więc byłoby, gdyby między Wami istniało „to coś” co sprawi, że będziesz się czuła komfortowo w jej towarzystwie.
Pamiętaj również, że w razie czego położną możesz zmienić w dowolnym momencie, lub całkowicie zrezygnować z jej wizyt, bez konieczności tłumaczenia swojej decyzji.

doradca noszenia dzieci w chustach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *