
Park Serengeti w Hodenhagen

W oddalonej niecałe 40 km od Hannoveru miejscowości Hodenhagen, na skraju rezerwatu przyrody Pustaci Luneburskiej, w 1974 roku powstał niezwykły Park. Serengeti to miejsce, w którym współistnieją obok siebie dwa zupełnie różne światy – ogród zoologiczny i park rozrywki. To doskonały wybór na rodzinną wycieczkę. Jeśli nie masz jeszcze planów na zbliżający się długi weekend – przeczytaj artykuł do końca i przekonaj się, dlaczego warto wybrać się do Serengeti.

Łączna powierzchnia Parku Serengeti to 220ha. W rezerwacie odwzorowującym naturalne warunki życia zwierząt znajdziesz aż 1500 gatunków z wszystkich kontynentów… . Od samego początku założyciele parku przywiązywali ogromną uwagę do ochrony wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Od czasu otwarcia urodziło się tam ponad 40 nosorożców białych. Do najważniejszych wydarzeń w historii parku zaliczyć należy pierwszą na świecie reintrodukcję nosorożca urodzonego w Serengeti do ojczyzny jego rodziców w Parku Narodowym Etosha w Namibii.
Park Serengeti podzielony jest na 3 strefy. Przy wjeździe otrzymasz mapę całego kompleksu dzięki której zaplanujesz wycieczkę. Możesz to zrobić także wcześniej, korzystając z mapy dostępnej na stronie parku.


Pierwsza strefa to Serengeti Safari, które możesz zwiedzać wyłącznie z perspektywy pojazdu – własnego samochodu lub transportu wynajętego w parku. W drugiej opcji możesz wybrać pomiędzy wycieczką piętrowym autobusem lub, bardziej kameralnie jeepem, quadem lub monster truckiem. Do wyboru są również wycieczki VIP pojazdami z których można karmić zwierzęta. Wszystkie opcje przejazdów są dodatkowo płatne.
Trasa Safari ma długość ponad 10km i zajmuje około godziny piętrowym autobusem, do dwóch godzin w przypadku własnego samochodu. Podczas przejazdu nie wolno wysiadać z samochodu, a wszystkie okna powinny pozostać zamknięte. Jedynym miejscem na trasie, kiedy można opuścić pojazd, jest wybieg dla słoni. Tam też można kupić dedykowane im przysmaki i nakarmić. Podczas tej przerwy można także skorzystać z toalety, a uwagę dzieci z pewnością przykuje stary autobus, do którego można wejść.

Druga strefa to Jungle Safari – tutaj poruszasz się pieszo pomiędzy wybiegami dla małp, których kolekcja liczy 20 gatunków. Niektóre z nich, jak szympansy czy goryle, ze względów bezpieczeństwa można oglądać z pewnej odległości, ale do kilku klatek, np z lemurami, można wejść i przy odrobinie szczęścia także pogłaskać.

Pozostając jednak przy wybiegu dla szympansów – warto obejść go dookoła, ponieważ po drugiej stronie ukryte jest wejście na wiszący most, którego przejście samo w sobie jest atrakcją, a na jego końcu znajduje się platforma widokowa z której jeszcze raz można pooglądać biegające po wybiegu żyrafy i antylopy.


Ostatnia strefa to Adventure Safari, czyli wspomniany we wstępie park rozrywki. Znajdziesz tam atrakcje dla dzieci w różnym wieku, od małych karuzel dla maluchów, po szalone rollercoastery dla starszych gości. Niekwestionowanym hitem tej strefy jest Czarna Mamba – łódź odrzutowa która potrafi wykonać obrót w miejscu. W tej strefie znajdują się także dwie wystawy tematyczne – jedna poświęcona zwierzętom przyszłości a druga epoce lodowcowej. Warto się w nich zatrzymać by złapać oddech pomiędzy poszczególnymi atrakcjami. Przy gorszej pogodzie można schronić się w pawilonie z atrakcjami dla najmłodszych- kulkami, zjeżdżalniami i labiryntami.


Na samym skraju Adventure Safarii jest małe zoo, czyli zagroda pełna zwierząt gospodarskich do której można wejść by pogłaskać owce, kozy czy lamy.

Na terenie Adventure Safari zlokalizowanych jest wiele punktów gastronomicznych w których można podładować baterie.
Wokół parku jeździ kolejka wąskotorowa dzięki której możesz przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi strefami. Niestety jest to tylko jedna kolejka która jeździ dookoła i nie ma rozkładu jazdy, aby z niej skorzystać trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać na jednym z przystanków.


Pro-tips:
- Park Serengeti czynny jest codziennie, od kwietnia do października, a dokładne godziny otwarcia i ostatniego wejścia znajdziesz tutaj (klik)
- bilety możesz zakupić na miejscu w kasie oraz online (klik) – online są minimalnie tańsze
- jeśli wybierasz się do Parku z dziećmi rozejrzyj się za ulotką gwarantującą darmowy wstęp dla jednego dziecka w samochodzie – zniżki można znaleźć przy kasach w marketach lub na opakowaniach płatków śniadaniowych
- na miejscu możesz także skorzystać z noclegu w kilku rodzajach domków sąsiadujących z wybiegami dla zwierząt. Ofertę noclegów znajdziesz tutaj (klik)
- w porównaniu do innych parków rozrywki Serengeti wydaje się być dość kameralny, jednak i tak cały dzień to za mało by skorzystać ze wszystkich atrakcji. Jeśli chcesz wykorzystać bilet wstępu na maxa, przyjedź koniecznie na samo otwarcie, ale zwiedzanie zacznij od wybiegów dla małp. W ten sposób unikniesz korków w części Safari i sam przejazd zajmie mniej czasu, a będziesz mieć lepsze widoki.
- w poprzednich latach w ferie jesienne słuchając Antenne Niedersachsen można było zdobyć kod na darmowe wejście dla całej rodziny. Co prawda akcja ta przyciąga do Parku tłumy ludzi, jednak jest to fajna okazja by zaoszczędzić na wstępie i sprawdzić, czy to rozrywka dla Ciebie
- a jak już Ci się spodoba, to możesz zamiast pojedynczego biletu kupić bilet roczny, który kosztuje tyle, co 2,5 wejścia, a możesz korzystać bez limitów przez cały sezon (klik)

To już wszystkie informacje dotyczące Parku Serengeti – mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się dla Ciebie przydatne i zachęcą Cię do odwiedzenia tego miejsca. Jeśli tak, koniecznie podziel się w komentarzu swoimi wrażeniami. Aby być na bieżąco i nie przegapić nowych postów z kolejnych ciekawych miejsc – obserwuj mnie na Instagramie!
Jeśli natomiast szukasz atrakcji dla dzieci w samym Hannoverze, koniecznie sprawdź mój wpis o najfajniejszym placu zabaw w mieście (klik).

