Wizyta u lekarza w Niemczech
Życie

Wizyta u lekarza w Niemczech

Wizyta u lekarza w Niemczech może być stresującym doświadczeniem. I to nie tylko dla osób, które nie znają niemieckiego. Nawet jeśli znasz język na poziomie, który pozwala Ci samodzielnie funkcjonować w codziennych sytuacjach, zwroty typowo medyczne mogą być Ci obce. W kwestiach językowych pomocny może być translator w telefonie i przygotowanie sobie listy słówek i pytań przed wizytą. Natomiast w tym wpisie skupię się na innych niż językowe aspektach, o których warto pamiętać, aby wizyty u lekarza w Niemczech i kontakt z niemiecką służbą zdrowia przebiegał bezstresowo.

Karta ubezpieczeniowa

Żyjąc w Niemczech masz obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego od dnia meldunku – albo z tytułu zatrudnienia, albo opłacanego prywatnie. Dowodem poświadczającym fakt, że jesteś ubezpieczony, jest karta z chipem wydawana przez wybraną przez Ciebie Krankenkasse. Kartę warto mieć zawsze przy sobie. To pierwsza rzecz, o jaką zostaniesz poproszony od razu po przybyciu do przychodni i bez “odbicia” karty w specjalnym czytniku możesz zapomnieć o wizycie.

W przypadku gdy zgubisz kartę istnieje możliwość weryfikacji telefonicznej na miejscu w przychodni – po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań kasa chorych prześle zaświadczenie o ubezpieczeniu faxem bezpośrednio do rejestracji. Jednocześnie warto zgłosić w swojej Krankenkasse ten fakt i wnioskować o wyrobienie nowej karty. Jest to usługa bezpłatna, ale często wyrobienie nowej karty trochę trwa.

W zależności od zwyczajów panujących w danej przychodni, kartę odbijasz co wizytę, lub raz na kwartał.

Długi czas oczekiwania na wizytę

Choć liczba lekarzy w Niemczech rośnie z roku na rok, wciąż jest ich za mało. Widać to gołym okiem po długich terminach oczekiwania na wizytę u specjalisty, ale także częstych opóźnieniach w pracy przychodni. Częstą praktyką stosowaną w przychodniach jest praca jednego lekarza na kilku stanowiskach i zapisywanie kilku pacjentów na jedną godzinę. Nie zdziw się, gdy po przyjściu do przychodni na umówiony termin w pierwszej kolejności zostaniesz przyjęty przez Asystentkę, która zbierze od Ciebie wstępny wywiad, a następnie przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut będziesz czekać – już w gabinecie – na badanie lekarskie, ponieważ lekarz w tym czasie obsługuje pacjentów w innych gabinetach.

Zmiana lekarza

Teoretycznie zmiana lekarza pierwszego kontaktu możliwa jest w każdym momencie bez podawania przyczyny. W praktyce jednak wiele kas chorych nie wyraża zgody na zmianę lekarza w trakcie danego kwartału bez bardzo ważnego powodu.

Może się również zdarzyć, że w umowie którą podpisałeś zapisując się do danej przychodni, istnieje zapis odnośnie okresu wypowiedzenia. W przypadku wypowiedzenia umowy musisz dotrzymać tego okresu i dopiero gdy minie – podpisać umowę z nową przychodnią.

Kara za nieobecność

Dotyczy przede wszystkim wizyt u lekarzy specjalistów, choć lekarze pierwszego kontaktu również po nie sięgają. O co chodzi? W przypadku, gdy nie stawisz się na umówioną wizytę i nie odwołasz jej w określonym terminie, zostaniesz obarczony rachunkiem. Wysokość kary za nieobecność oraz termin odwołania wizyty określone są w umowie, którą podpisujesz podczas pierwszej wizyty w przychodni. Zazwyczaj jest to około 50€ gdy nie odwołasz wizyty minimum 24 godziny wcześniej. Szanse na zwolnienie z płatności są praktycznie żadne, jeśli nie masz ważnego powodu.

Kolorowe recepty

Ale załóżmy, że wszystko się udało: doczekałeś terminu wizyty, nie zapomniałeś karty, zostałeś zbadany przez lekarza. Prawdopodobnie lekarz wystawi Ci receptę, z którą musisz udać się do apteki. I tutaj scenariusze są różne, w zależności od koloru, jaki ma Twoja recepta:

  • recepta czerwona – to najbardziej standardowa z recept dla osób podlegających pod ustawowe ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku tej recepty zachodzi tak zwana współpłatność – pacjent pokrywa około 10% ceny leku, maksymalnie 10€. Reszta pokrywana jest przez kasę chorych. Taką receptę możesz zrealizować w ciągu 4 tygodni od daty wystawienia. Jeśli nie odbierzesz leków w wyznaczonym czasie nadal możesz je wykupić, ale tracisz prawo do refundacji. Oznacza to, że musisz zapłacić pełną cenę. W takim wypadku warto zachować paragon i poprosić w rejestracji Twojej przychodni o przepisanie recepty, na podstawie której apteka odda Ci pieniądze.
  • recepta niebieska – to recepta wystawiana osobom ubezpieczonym prywatnie. W tym przypadku pacjent musi zapłacić za lek z własnej kieszeni, a następnie przedstawić receptę w swojej kasie chorych by otrzymać zwrot poniesionych kosztów. W przypadku, gdy receptę w kolorze niebieskim otrzyma osoba ubezpieczona ustawowo, oznacza to, że dany lek nie znajduje się w katalogu leków refundowanych i jego koszt musi zostać pokryty w całości przez pacjenta. Niebieską receptę można zrealizować w ciągu trzech miesięcy od daty wystawienia.
  • recepta zielona wystawiana jest zarówno osobom ubezpieczonym ustawowo, jak i prywatnie. Jest to raczej forma zalecenia, a leki na niej zapisane wydawane są również bez recepty. W związku z tym recepta w żadnym wypadku nie jest refundowana oraz nie posiada terminu ważności.
  • recepta żółta – to tak zwana recepta narkotyczna, na której wypisywane są silne leki przeciwbólowe i narkotyczne. Tę receptę otrzymują zarówno osoby ubezpieczone ustawowo jak i prywatnie. Można ją zrealizować w terminie siedmiu dni od daty wystawienia.

L4 czyli Krankenmeldung

Zwolnienie lekarskie to w Niemczech Krankmeldung. W przypadku choroby powinieneś jak najszybciej poinformować pracodawcę o nieobecności w pracy. Teoretycznie możesz chorować przez 3 dni bez przedstawiania atestu od lekarza, jednak gdy choroba się przedłuża, pracodawca ma prawo oczekiwać od Ciebie zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia nieobecności. Ta sama zasada dotyczy usprawiedliwienia nieobecności szkolnych w przypadku dzieci. Często jednak nie ma szans na wizytę u lekarza tego samego dnia, kiedy poczujesz się źle. Na szczęście lekarze mają możliwość wystawienia atestu do trzech dni wstecz.

Do niedawna zwolnienie lekarskie składało się z trzech kopii – jednej dla Ciebie, drugiej dla pracodawcy a trzeciej dla kasy chorych. Aktualnie większość przychodni wysyła zwolnienie bezpośrednio do kasy chorych w formie elektronicznej. W niedalekiej przyszłości również kopia dla pracodawcy ma być przekazywana w ten sam sposób.

Wizyta u lekarza w Niemczech

W tym wpisie zebrałam najważniejsze informacje na temat korzystania z usług służby zdrowia w Niemczech. Mam nadzieję, że z moimi wskazówkami wizyty u lekarzy będą dla Ciebie bezstresowe i nic Cię nie zaskoczy.

Sprawdź moje pozostałe wpisy, w których dzielę się wskazówkami na temat życia w Niemczech. Jeśli uważasz, że moje treści są przydatne, podziel się nimi w swoich mediach społecznościowych. Możesz także zabrać mnie na wirtualną kawę, co da mi motywację do dalszego tworzenia.

Życzę Ci dużo zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *