Mutterschaftsgeld po polsku
Ciąża i poród,  Papierkrieg po polsku

Mutterschaftsgeld po polsku

W ostatnich sześciu tygodniach przed porodem kobiety w ciąży w Niemczech mogą pracować wyłącznie jeśli wyrażą taką ochotę. Przez kolejnych osiem tygodni od dnia porodu świeżo upieczone mamy obowiązuje zakaz pracy. Ten czas to okres ochronny, który po niemiecku nosi nazwę Mutterschutz. W tym czasie, aby nie pozostać bez środków do życia, ciężarne mają prawo wnioskować o Mutterschaftsgeld. Jeśli zatem mieszkasz w Niemczech i jesteś w ciąży koniecznie przeczytaj mój wpis Mutterschaftsgeld po polsku. Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Co to jest Mutterschaftsgeld,
  2. Komu przysługuje Mutterschaftsgeld,
  3. Kto płaci i ile wynosi Mutterschaftsgeld
  4. Gdzie i kiedy złożyć wniosek o zasiłek macierzyński w Niemczech.

Co to jest Mutterschaftsgeld?

Mutterschaftsgeld to w dosłownym tłumaczeniu zasiłek macierzyński. Wypłacany jest za okres 6 tygodni przed porodem, oraz 8 tygodni po porodzie lub, w przypadku porodów przedwczesnych lub mnogich, nawet do 12 tygodni po porodzie.
Dodatkowo, jeśli w ciągu ośmiu tygodni po porodzie, u nowonarodzonego dziecka zostanie stwierdzona niepełnosprawność, mama może wnioskować o przedłużenie zasiłku macierzyńskiego do 12 tygodnia życia dziecka.

Komu przysługuje Mutterschaftsgeld?

Prawo do Mutterschaftsgeld mają:
– kobiety zatrudnione, niezależnie od wymiaru pracy, zarówno na Vollzeit, Teilzeit jak i Minijob,
– bezrobotne, które w dniu nabycia prawa do otrzymania zasiłku macierzyńskiego otrzymują zasiłek dla bezrobotnych ALG1,
– kobiety w trakcie bezpłatnego urlopu macierzyńskiego z poprzednim dzieckiem, jeśli pozostają w stosunku pracy – wówczas należy skrócić Elternzeit do dnia rozpoczęcia okresu ochronnego.

Kto płaci i ile wynosi Mutterschaftsgeld?

Zasiłek macierzyński – Mutterschaftsgeld – wypłacany jest przez kasę chorych oraz pracodawcę:

  • kasa chorych wypłaca zasiłek w kwocie 13€ za dzień,
  • pracodawca dopłaca do kwoty 100% wynagrodzenia netto otrzymywanego przed okresem ochronnym.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pracy w ramach MiniJob. Jeśli jest to Twoja jedyna praca to masz prawo wnioskować do Bundesamt für Soziale Sicherung o jednorazowy zasiłek macierzyński w kwocie 210€ za cały okres ochronny. Jedynie w przypadku, gdy średnia Twoich zarobków przekroczyła 390€ miesięcznie pracodawca ma obowiązek dopłacić do zasiłku 2€ dziennie.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o Mutterschaftsgeld?

W przypadku pracy na umowę o pracę wniosek o zasiłek macierzyński należy złożyć przed porodem w swojej kasie chorych. Wzór takiego wniosku otrzymasz bezpośrednio z KK. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od ginekologa o przewidywanej dacie porodu. Dzięki temu Krankenkasse wypłaci Ci pierwszą transzę Mutterschaftsgeld za okres przed porodem.
Po porodzie, aby otrzymać drugą transzę zasiłku macierzyńskiego w Niemczech, należy dosłać do kasy chorych dedykowany Geburtsurkunde, czyli akt urodzenia dziecka.
Jeżeli pracujesz w ramach MiniJob o wypłatę jednorazowego Mutterschaftsgeld wnioskujesz przed rozpoczęciem okresu ochronnego do Bundesamt für Soziale Sicherung. Wniosek do wydrukowania i wypełnienia znajdziesz tutaj. Do wniosku również należy dołączyć zaświadczenie od ginekologa o przewidywanej dacie porodu oraz Bescheinigung über eine Beschäftigung wypełniony przez pracodawcę. W tym przypadku Mutterschaftsgeld otrzymasz w ciągu kilku dni od dostarczenia wszystkich dokumentów.

Mutterschaftsgeld po polsku

Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci szybko i sprawnie rozprawić się z niemiecką papierologią, a także pozwolą Ci w spokoju przeżyć ciążę i poród w Niemczech.
W kolejnym poście z serii Papierkrieg po polsku rozprawię się z tematem zasiłku wychowawczego – Elterngeld. Jeśli nie chcesz przegapić moich wpisów dołącz do grona moich Obserwatorów na Instagramie, gdzie dzielę się nie tylko informacjami praktycznymi dotyczącymi życia w Niemczech, ale także inspiracjami na spędzanie rodzinnego czasu w Hannoverze i okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *